تاریخ : 29 شهریور 1396
زمان : 06:36:03
موضوعات

منوی کاربری

میهمان گرامی خوش آمدید

آمار وبسایت
 • بازدید امروز : 18 بار
 • بازدید دیروز : 96 بار
 • بازدید ماه : 4378 بار
 • بازدید کل : 874089 بار

 • 1 2 3 4
  تبلیغات
  آخرین ارسال های انجمن
  نقطه شبنم (ژاله ) چیست ؟

  نقطه شبنم (ژاله ) چیست ؟

   

  Dew point

  dew point (or dewpoint)

  عبارت است از درجه حرارتی است که یک مقدار معین از هوا باید در فشار ثابت  سرد شود . تا بخار آب چگالیده شده و به آب نبدیل شود . این آب چگالیده شده را شبنم (ژاله ) می نامند و نقطه شبنم در واقع همان نقطه اشباع saturation   است .

  هنگامیکه نقطه شبنم به زیر نقطه انجماد نرول کند آن را نقطه فریز frost point می نامند . در این حالت بجای اینکه بخارات آب تبدیل به شبنم شوند به برفک (یخ ) تبدیل می شوند که ان را شبنم یخ زده یا" سرما ریزه " hoarfrost می نامند .

  نقطه شبنم ارتباط مستقیم با رطوبت دارد . رطوبت نسبی بالا نشان دهنده این است که درجه حرارت هوا زیاد است . هر گاه رطوبت نسبی هوا به 100% برسد نقطه شبنم برابر با درجه حرارت جاری است . در یک نقطه شبنم ثابت با افزایش درجه حرارت منجر به کاهش رطوبت نسبی می شد به همین دلیل است که در آب و هوای استوایی می توانیم رطوبت نسبی پائین داشته باشیم با این وجود احساس مرطوب بودن هوا را داشته باشیم .

  در یک فشار معین مستقل از حرارت نقطه شبنم نشان دهنده mole fraction بخار آب در هوا است و بنابراین تعیین کننده رطوبت مخصوص  specific humidity موجود در هواست .

  یکی از معیارهای آماری مهم برای هوانوردی و خلبانی , نقطه شبنم است و شبیه محاسباتی است که برای یخ زدن کاربوراتور و مه انجام می گیرد .

  carburetor icing and fog..

  توضیحات :

  در نمودار سمت راست حداکثر درصد بخار آب موجود درهوا در شرایط هم سطح دریا و در یک طیف درجه حرارت نشان داده شده است .

  هر چقدر درجه حرارت بیشتر شود  برای رسیدن به حالت تعادل بین بخار آب و فشار میزان بخار آب موجود در هوا هم بیشتر می گردد . این رفتار بخار آب بستگی به فشار هوا ندارد . شکل گیری نقطه شبنم حتی اگر فقط تنها گاز موجود بخار آب باشد نیز صورت می گیرد . نقطه شبنم تابعی یکنواخت  monotonic function of the partial pressure of water vapor  به همین جهت نقطه شبنم می تواند با استفاده از فشار جزیی بخار آب به تنهایی تعیین شود وبه عکس .

  فشار ثابت :

  در یک فشار معین مستقل از درجه حرارت , نقطه شبنم نشان دهنده کسر مولکولی از بخار آب موجود درهوا است . یا به گونه ای دیگر نشان دهنده رطوبت مخصوص هواست . اگر فشار اتمسفر بدون تغییر این کسر مولکولی mole fraction افزایش یابد نقطه شبنم هم بر طبق آن افزایش خواهد یافت . کاهش کسر مولکولی باعث خواهد شد که دوباره نقطه شبنم به همان مقدار قبلی خودش بازگردد به همین طریق افزایش کسر مولکولی بعد از اینکه فشار هوا کاهش پیدا کرد باعث برگرداندن نقطه شبنم به مقدار اولیه خودش می شود .

  به همین جهت است که می تواند نقطه شبنم یکسانی در نیویورک و دنور بر قرار شود در صورتیکه این دو منطقه از نظر ارتفاع به هم متفاوت هستند اما بالا بودن کسر مولکولی در دنور باعث شود که بخار آب موجود در آن ناحیه از نیویورک بیشتر باشد .

  تغییر فشار :

  نقطه شبنم (ژاله ) چیست ؟

  تمامی انواع هوا حاوی مقدار متغییری بخار آب است و نقطه شبنم نشان دهنده میزان زطوبت موجود در هوا است . به این جهت هر چقدر مقدار نقطه شبنم بیشتر باشد نشان دهنده این است که برای یک درجه حرارت معین , هوا رطوبت بیشتری را در خود جای داده است و از ان طرف هم  نقطه شبنم هوای  مرطوبت  بیشتر از نقطه شبنم هوای خشک است .

  درجه حرارت نقطه شبنم درجه حرارتی است که درآن دما ( با فشار ثابت و میران بخار ثابت ) بخارها سرد شده و به حالت اشباع می رسند

  این رسیدن به حالت اشباع هنگامی اتفاق می افتد که هوا بیشترین مقدار بخار آب را در خود نگه می دارد ( در درجه حرارت و فشار معین )

  چگالش بخارات آب هنگامی اتفاق می افتدکه درجه حرارت هوا به پائین تر از نقطه شبنم می رسند یا فراتر از آن می روند .

   نقطه شبنم  نیز مانند سایر روشهای اندازه گیری رطوبت می تواند از طریق خواندن رطوبت سنج hygrometer =  سنجیده شود .

  لینک ثابت
  نویسنده : electricalengineer | دسته : کالیبراسیون ، رطوبت (Humidity)
  درباره نویسنده
  این متن را از پنل مدیریت سایت تغییر دهید !
  دیدگاه های این مطلب :

  هیچ نظری ثبت نشده است
  شما اولین نفر باشید !

  ثبت دیدگاه جدید
  نام و نام خانوادگی :

  ایمیل (منتشر نمیشود):

  وبسایت یا وبلاگ :  برای افزایش امنیت لطفا کدی را که در تصویر زیر می بینید در کادر وارد کنید :
  CAPTCHA Image   Reload Image
  Enter Code*: